VÝROBA KOSTÝMU - ASTERIX

Jak si doma vyrobit kostým, aneb Asterixem za dva dny.

Co budeme potřebovat:

Staré noviny nebo časopisy

Žlutou vlnu

Temperky

Dva tvrdší archy papíru

Gumu

Nit a jehlu

Lepidlo Hercules

Silonovou ponožku a vatu

Špejle

Kdo moc chce, tak i pírka

Postup:

Jelikož se mi kvůli jedné akci nechtěla kupovat umělohmotná vikingská helma, která stojí dost, tak jsem si helmu vyrobila. Stačily staré časopisy, ty se natrhaly na kousky a namočili do misky s vodou. Někdo do vody přidává škrob, já nechala čistou vodu. Mezitím jsem si potravinářskou fólií obalila jednu z kuchyňských misek tak, aby ani jedno místečko nebylo neobaleno. Jakmile jsem to měla hotovo, začala jsem nanášet přes sebe první natrhané kousky papíru. Vždy jsem to v místě překrytí štětcem namočeným v lepidle Hercules přetřela. Někdy úplně celou plochu a tak jsem postupně na sebe nanášela několik vrstev, dokud jsem neměla pocit, že to stačí. Celkem jsem použila asi jenom 5-7 stránek z časopisu, doporučuju vydržet a dát trochu více. Drželo mi to, jenomže papír z časopisu není tak pevný a tak jsem poté při převážení helmy v igelitce měla strach, aby se mi nezdeformovala.

Poté jsem helmu nechala přes noc schnout u topení a mezitím jsem malovala na větší čtvrtku láhev s kouzelným nápojem, pejska Idefixe a křídla na helmu. Na to použijte, co se vám zlíbí. Já koupila temperové barvy a dělala jsem to tím. Jen ty čtvrtky nebyly tak tvrdé, jak jsem chtěla. Tvrdší jsem v papírnictví nenašla. Idefix se proto trošku prohýbal a hlavně křídla na helmě nedržela tvar. Musela jsem tedy ze zadní části přilepit izolepou dřevěné špejle, abych je trochu vystužila.

Druhý den jsem vzala helmu, nožem ji pomalu oddělovala od misky a začala jsem tvořit. Temperovými barvami jsem přemalovala přítelovi fotbalisty, kteří byly na útržcích a získala jsem kopii své misky. Nechala jsem barvu zaschnout a šla jsem do školy. Po návratu jsem si upletla dva copy (ano vím, Asterix je nemá) a vousy. Vzala jsem silonovou ponožku a vyplnila ji vatou. Téměř všechny spoje a připevnění byly dělány jehlou a nití. Takže k nosu přišít gumu, aby nám pak měl na čem držet a k nosu zespodu jsem přišila vousy. Nit jsem neodkládala, jelikož se žádné lepidlo neosvědčilo, tak jsem copy přišila z vnitřní strany taktéž nití. První dvě dírky jdou trochu ztuha, ale pak už jenom provlékáte.

Přišité byly nakonec i křídla. Sekundové lepidlo, Hercules a ani další z lepidel, co jsem měla doma, nechtěly držet křídla ve vzpřímené poloze. Poté, co jsem si sekundovým lepidlem slepila snad všechny prsty, jsem se naštvala a přišila je. No a měli jste vidět, jak držely! :)

Myslím, že to je asi tak všechno. Lektvar jsem ke kusu provázku taky přišila. Pásek jsem zrovna po ruce žádný zelený neměla.

A takhle se baví knihovníci!! :D :) Kdybych někoho inspirovala a pustil se do tvorby, ráda poradím. Kontakt je zde na stránkách.